DSC Gallery

Roman Týc

Roman Týc je známý především pro svůj sporný pohled na svět, kterým přitahuje pozornost prostřednictvím akcí ve veřejném prostoru. Hledá hranice mezi jednotlivými veřejnými sférami, zkoumá limity systému a zasahuje do něj prezentací svých myšlenek, které ho často dostávají do problémů se zákonem. Týc ve své tvorbě komentuje společnost a svět kolem sebe, kritizuje, provokuje a evokuje silné reakce a debatu. Dostal se do povědomí zejména akcemi v podvratné skupině Ztohoven, které je spoluzakladatel.

Mezi jeho nejznámější happening patří projekt Semafory (2007), kde nahradil padesát čoček semaforu pro chodce „stůj“, postavami v akci – sedící, matka s dítětem, ukřižovaná, močící, s lahví v ruce atd. Happening získal první cenu na vídeňském festivalu Sidewalk Cinema (interdisciplinární projekt, který stojí na hranici intervencí v městském kontextu a komunikaci ve veřejném prostoru, pracuje s Vídeňskou Kunsthalle a zahraničními uměleckými institucem). Naproti tomu v České republice byl Týc odsouzen za projekt Semafory k trestu odnětí svobody na 1 měsíc a v současné době čeká na rozhodnutí o uložení trestu do vězení.

Mezinárodní rozměr Týcova díla hovoří prostřednictvím množství recenzí na nejprestižnějších místech i ve světovém tisku a médiích – v posledních letech měl několik významných recenzí v The New York Times. Byl zařazen také jako součást mezinárodního aktivistického umění v prestižní německé publikaci Gestalten, Art & Agenda – Politické umění a aktivismus. V knize světových umělců, kteří svým uměním komentují svět kolem sebe, vyjadřují své názory, kritizují a komentují společnost nebo provokují, jsou to jen dva umělci z České republiky – Roman Týc a Ondřej Brody.

Přednášel například v Tate Modern v Londýně a je zakladatelem Institutu kryptoanarchie a bitcoinové kavárny Paralelní Polis v Praze.